Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 
Работите здраво – седмица след седмица, месец след месец, ядете както трябва, имате и достатъчно почивка, но... растеж няма. Резултати, които очаквате липсват, нещо по лошо - губите сила и по време на тренировка усещате умора, нищо не е както преди. Значи имате голям проблем:

ПРЕТРЕНИРАНЕТО
То е проблем за всички - от начинаещи до напреднали. Най-често се причинява от липса на достатъчно време за възстановяване между тренировките или прекомерно тежки занимания в залата. Важността на почивката често е трудно да се разбере, особено за новаци или свръх мотивирани билдери, които, щом стане въпрос за упражнения, вярват, че „повече“ просто трябва да значи "по-добре".

В спортната физиология терминът „свръхкомпенсация“ означава процес на възстановяване. Когато тренирате, повреждате мускулните влакна. След тренировка тялото синтезира нови, за да заличи повредите. Но мускулите не само се „поправят“ , а и се подсилват с допълнителна мускулна тъкан – феномен, познат като супер – или свръхкомпенсация – и точно той е причина за нов мускулен растеж. Само че това подсилване е само по време на възстановителния период. Значи ще има прогрес ако почивате толкова ефикасно, колкото тренирате.

Когато нарушавате постоянно принципите на възстановяването, създавайки неравновесие между тренировката и почивката, възниква претрениране. Най-честия му признак е умора, но също и промяна на настроението и подтиснатост, депресия и т.н.

10 най-чести признаци за претрениране:

  • нарушени физически способности (спад на силата или издръжливостта)
  • прекалена или хронична мускулна треска (траеща повече от 48 часа)
  • повишен пулс в покой (измерен преди да стане сутрин от леглото)
  • по-бавно възстановяване след упражненията (сърдечния пулс остава повишен час след края на тренировката)
  • възприемането на нормалната тренировка е по-трудно
  • намалено желание или ентусиазъм за тренировка
  • зачестяване на случаите на настинки и хронични заболявания
  • промени в апетита (обикновено намалява)
  • безсъние
  • засилена раздразнителност, безпокойство и депресия

Регулирането на глюкозата се променя и понякога в хода на упражнението може да усетите пристъп на хипогликемия. Качеството на тренировката спада – не тренирате така ефикасно, при някои спада тестостерона, но пък се увеличава кортизолът, стресовият хормон на организма. Затова медиците определят претренирането като нервно-ендокринно нарушение.

Тренировката, особено с тежести, е катаболен процес, който причинява разпад на мускулната тъкан. Тялото реагира, изграждайки наново по-силна мускулна тъкан и по-голяма част от този процес става по време на сън. Ако не спите достатъчно, не давате на тялото време да се изгради наново. Обикновеният човек има нужда от около 7,5 часа сън, но при някои това време може да варира от 5-6 до 9 часа.


Цялата статия може да прочетете на www.4fitness.bg