Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 

Йохимбин е съставен алкалоид на дървото Corynanth yohimbe, което расте в Южна Африка. От векове този алкалоид се използва като афросизиак и подлежи на детайлни проучвания. Най-често се използва за ветеринарни цели и за лечение на еректилна дисфункция, но също така и за лечение при затлъстяването.

Приложение:

Проучване от 1991 г. обхваща период от 3 седмици, проведено на 20 жени със затлъстяване на строга 1000 калорийна диета, показва, че 20 мг йохимбин подпомага и увеличава загубата на тегло с 3 кг. Много изследвания показват, че йохимбина води до увеличаване на неестерифицирани мастни киселини или NEFAs, които са продукт на липолизата, т.е. разграждането на мазнините. Той също така потиска апетита.

Йохимбин блокира алфа-адренорецепторите. Тяло има много механизми за обратна връзка, които пречат на норепинефрин или NE да бъде освободен. Норепинефрин(NE) е основен хормон, предизвикващи загуба на мазнини в тялото ни. Освобождаване на NE стимулира алфа, както и бета-адренорецептори. Докато бета адренорецептори довежда до разрушаване на мазнини, алфа-адренорецептори работят по коренно различен начин. Чрез блокиране на алфа-адренорецепторите, йохимбин инхибира негативния ефект, водещ до повишена загуба на мазнини. Той също така увеличава притока на кръв в мастната тъкан, предотвратявайки задържане и натрупване на мазнини.

Йохимбин е сексуален стимулант. Също се използва при лечение на еректилна дисфункция при мъжете. Дори повишава нивото на серумния тестостерон при мъжете. А при жени, комбиниран с L-аргинин глутамат, увеличава сексуална възбуда.

Странични ефекти

Най-честите странични ефекти особено при предозиране е тревожността, повишаване на кръвното налягане и сърдечната честота и безсънието. При препоръчителното количество не се наблюдават тези странични ефекти, а само загубата на тегло.

Йохимбин може да намерите под формата на билкови екстракти от Йохимбе и чист йохимбин солна киселина. С чистия йохембин можете да решите проблемите си с килограмите. Екстрактите йохимбе съдържат много алкалоиди, а йохимбина е само 10-15% от него.

Въпреки това, ефектът на другите присъстващи алкалоиди не е известен и може да проявява токсични свойства, което прави чистият йохимбин хидрохлорид (HCl) много по-добър вариант.


Цялата статия може да прочетете на www.4fitness.bg