Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 

Бъбреците (бъбречна система)

Анаболните / андрогенни стероиди обикновено се понасят добре от бъбречната система. В действителност има много случаи, при които тези лекарства могат да бъдат използвани като поддържаща терапия при пациенти с нарушена бъбречна функция. Например, анаболните стероиди са предписани за увеличаване на производството на червени кръвни клетки при пациенти с анемия, свързани с различни форми на заболяване на бъбреците.

Въпреки че трябва да се внимава с такива пациенти лечението често се извършва по безопасен начин. Иначе при здрави лица, клинична бъбречна токсичност причинена от краткотрайно приложение на анаболни / андрогенни стероиди е малко вероятно.

Възможни ли са тежки увреждания на бъбреците при употребата на стероиди? Например няколко лица са развили тумор на Вилмс. Туморът на Вилмс (Wilms) е най-честият бъбречен тумор в детската възраст. Лекува се посредством операция, химиотерапия и лъчетерапия. Не е доказано, че употребата на стероиди при възрастни е причината за появата на този вид тумор.

Здравето на бъбреците следва да бъде проблем при дългосрочна употреба на стероиди използвани от културисти и силови атлети. Прекомерната силова тренировка може да предизвика някои проблеми с бъбречната система. Състояние, наречено рабдомиолиза (рабдомиолизата засяга едни от най-важните опорни структури на нашето тяло - костите, мускулите и ставите) се дължи на крайно увреждане на мускулна тъкан, която освобождава миоглобин (миоглобулин или миоглобин е мускулен хемоглобин, съдържащ се в скелетната и сърдечна мускулатура). Това може да увреди тъканите на бъбреците и дори да доведе до бъбречна недостатъчност. Редовното наблюдение на бъбречната функция се препоръчва.

Черен дроб

Много орални анаболни / андрогенни стероиди (или инжекционни форми на орални стероиди) са токсични за черния дроб. Това може да доведе до сериозни и понякога животозастрашаващи щети, когато се злоупотребява с количествата, а понякога дори и при терапевтични условия. Стероиди като метандростенолон, метил андростенедион, метилтестостерон, норетандролон, оксиметолон и станозолол имат или етилова или метилова група на въглерод-17 ( C-17 алфа алкилиране). Всички C-17 алфа алкилирани анаболни / андрогенни стероиди притежават някакво ниво на хепатотоксичност(увреждане на черния дроб). При не-алкилираните естерифицирани инжекционни стероиди като нандролон деканоат, тестостерон енантат никога не са били свързани със сериозни чернодробни увреждания.

С-17 алфа алкилиране защитава стероидната молекула от метаболизма на ензима 17бета хидроксистероид дехидрогеназа (17beta-HSD). Този ензим обикновено се окислява като стероиди от групата на 17 бета-хидроксил. Окислението на 17бета-хидроксил е един от основните пътища на чернодробно стероидно дезактивиране. Без защита от този ензим, много малко активно лекарство ще оцелее при преминаването през черния дроб и да стигне до разпространение след орален прием. С-17 алфа алкилиране ефективно предпазва стероидите от 17бета хидроксистероид дехидрогеназа. Съединението трябва да се метаболизира чрез други пътища в резултат на това чернодробното деактивиране се предотвратява. Методът увеличава процента на стероида, който ще премине през кръвния поток непокътнат.

Точният механизъм на хепатотоксичност предизвикан от алкилирани анаболни / андрогенни стероиди остава неизвестен, но се предполага, че се дължи до голяма степен на естествената активност на андрогените в черния дроб. Този чернодробен процес притежава висока концентрация на андрогенни рецептори и е отзивчив към тези хормони. Черният дроб обикновено е много ефективен при метаболизиращи стероиди. Концентрацията на стероиди в черния дроб също е много висока след орално приложение, като стомашно-чревния тракт доставя лекарството директно към този орган, преди да се разпространи.

Ранната чернодробна токсичност обикновено може да се види в резултатите от кръвните тестове за чернодробна функция преди физически симптоми или преди да се развие дисфункция. Това най-вероятно включва повишени нива на аминотрансфераза. Аспартат-аминотрансферазата се нарича още глутамат-оксалацетат-трансаминаза (ГОТ). Аспартат-аминотрансферазата е ензим, спадащ към групата ензими аминотрансферази (трансаминази). Тези ензими катализират междумолекулярния пренос на аминогрупи между аминокиселини и кето-киселини.

Най-честата форма на чернодробна дисфункция причинена от прилагането на орални анаболни / андрогенни стероиди е холестаза. Холестазата означава нарушение на функциите на жлъчните пътища вследствие на спазъм или склерозиране. Това описва състояние, при което намалява потока на жлъчката. Обикновено се дължи на запушване на малките жлъчните пътища в черния дроб. Това предизвиква жлъчни соли и билирубин(билирубинът е главния пигмент в жлъчния сок) да се натрупват в черния дроб и кръвта, вместо да преминават правилно през стомашно-чревния тракт.

Възпаление (хепатит) могат също да присъстват. Симптомите на холестаза могат да включват анорексия, неразположение, гадене, повръщане, болка в горната част на корема, или пруритус (сърбеж). Холестатична жълтеница също може да се развие, което се характеризира с пожълтяване на кожата, очите и лигавиците, поради високи нива на билирубин в кръвта (хипербилирубинемия).

Интрахепатална холестаза обикновено се лекува лесно, без сериозно нараняване или медицинска интервенция в рамките на няколко седмици след преустановяване на всички хепатотоксични стероиди. По-сериозните случаи могат да отнемат няколко месеца преди нормални нива на чернодробните ензими и функциониране се възстановят. Чернодробните увреждания се лекуват с течение на времето, поне частично. В някои случаи лекарите са започнали поддържащо лечение с урзодезоксихолевата киселина, която притежава хепатопротективни и анти-холестатична ефекти в опит да се ускори възстановяването.

По-сериозни чернодробни усложнения са редки, но са възможни портална хипертония с варикозно кървене(кървене, причинено от повишено кръвно налягане в порталната вена, свързано с препречен приток на кръв), хепатоцелуларен аденом( доброкачествени тумор на черния дроб), хепатоцелуларен карцином(злокачествен тумор на черния дроб) и чернодробна ангиосарком(агресивен злокачествен рак на лигавицата на кръвоносните съдове във вътрешността на черния дроб). Някои от тези заболявания могат да бъдат много коварни от време на време, развиват се бързо и без ясни ранни симптоми.

Подобни статии

Стероиди. Странични ефекти. Част 1

Докато анаболните / андрогенни стероиди (AAС) се считат по принцип терапевтични лекарства с висока степен на безопасност, тяхната употреба може да бъде свързана с доста странични ефекти. Много от тези странични ефекти често се появяват по време на терапевтична употреба, въпреки че честотата им зависи от дозировките на медикаментите.

На практика всеки, който злоупотреби с анаболните / андрогенни стероиди забелязва някаква форма на нежеланите ефекти от употребата им. По-долу са обяснени всички странични ефекти при употребата на анаболните / андрогенни стероиди, както при мъжете така и при жените.


Стероиди. Странични ефекти. Част 2

Хематологични (съсирване на кръвта)

Анаболни / андрогенни стероиди могат да доведат до редица промени в хематологичната система, които влияят върху съсирването на кръвта. Този ефект може да бъде много различен.

Терапевтичното използване на тези лекарства е известно, че увеличават плазмина и антитромбина и протеиновите S нива, стимулира съсирването. Тези промени влияят върху способността за кръвосъсирване.

Ефектите на анаболните / андрогенни стероиди върху протромбиновото време (е кръвен тест, който се използва за измерване на времето необходимо на кръвта да се съсири) обикновено са от клинично значение при здрави лица, чрез използване на тези лекарства в терапевтични дози. Пациентите, приемащи антикоагуланти (противосъсирващи лекарствени средства), могат да бъдат отрицателно засегнати от употребата им.