Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 
 
Трицепсовото разгъване на скрипец е едно от най-добрите упражнения, както за оформяне, така и за маса на трицепсите. Подходящо е за всички билдери, независимо от тренировъчният им стаж. Може да се изпълнява с една или с две ръце, в много тесен, с раменен или с по-широк хват, с ръкохватка, с въже . Самото движение (разгъването) става основно в лактите. Старайте се по време на изпълнението да държите лактите максимално близо до тялото и на ширината на раменете, както и те да не се раздалечават при разгъването, а мишниците да са почти успоредни една на друга и при избутването на тежестта надолу изпъвайте ръце докрай.
Хора с травми в раменните стави, раменния пояс, лакти и китки трябва да подхождат с внимание при избора на работна тежест. Ако при изпълнението му има наличие на болка и това не се влияе от тежестта, упражнението следва да се замени.

Варианти на изпълнение


  • С ръкохватка (лост) - Вариантите с ръкохватка с две ръце се считат за упражнения за оформяне.





  • С въже - този вариант е по-скоро за оформяне, отколкото за маса. Той не позволява големи тежести, затова пък дава възможност за "изцеждане" на трицепса, а освен това не натоварва неприятно китките. Разгъването с въже дава и допълнителна възможност за промяна на разстоянието между дланите. В изходно фаза (при свити ръце) дланите са обикновено на 5-10 см разстояние една до друга, а при изпънати ръце – са с разстояние както при раменен хват. Тази редуваща се смяна дава възможност за динамично натоварване и на външната глава на трицепса (при сближени длани), и на вътрешната му глава (при раменна ширина).



  • С тесен хват - това означава, че дланите са на 5-10 см една от друга. При такъв хват се натоварва по-активно външната глава на трицепса.
  • С широк хват - Раменен. При такъв хват се натоварва по-активно вътрешната глава на трицепса.



Техника на изпълнение


  1. Вземете ръкохватката, повдигнете тежестта и се наведете леко напред.
  2. Избутайте тежестта бавно надолу като се стараете да движите само предмишниците и не променяте разстоянието между тялото и лактите.
  3. След пълно разгъване на ръцете, започнете бавно и контролирано сгъване.
  4. Когато мишниците Ви станат успоредни на пода, започнете следващото повторение.

Цялата статия може да прочетете на www.4fitness.bg