Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 


Какво е действието на Глутамина?

Глутаминът е един от най-важните суплементи за културистите. Той поддържа възстановяването, подпомага храносмилането, стимулира мускулния растеж и имунната функция. Глутаминът запазва мускулната маса и ускорява възстановяването на тъканите претърпели микро-травми след тежки тренировки. Повече за Глутамина можете да прочетете тук

най-горе

Какво са "креатин-фосфатът", "креатинът" и "креатининът"?

Креатин-фосфатът е вещество, което се образува от веществото креатин (креатин монохидрат) с помощта на AТФ. Креатин-фосфатът е значителен енергиен резерв на мускулната тъкан и спада към групата вещества, обозначавани като фосфагени. Той предотвратява бързото изчерпване на АТФ (основния енергиен източник за съкращаване на мускулите), като предоставя на веществото АДФ високоенергиен фосфат и така АДФ бързо се превръща в АТФ.

В организма креатин-фосфатът се синтезира по време, когато мускулите са в покой и нуждата от АТФ в тях не е толкова голяма. Чрез хранителни добавки можете да приемате допълнително както креатин-монохидрат, така и креатин-фосфат. Ако приемете креатин-монохидрат, той ще се трансформира в креатин-фосфат, а ако приемете направо креатин-фосфат, той ще се използва директно. Мускулите, които са "заредени" с креатин-фосфат преди тренировка, са по-ефективни - работната тежест се увеличава и времето, нужно за почивка между сериите, намалява.

Креатининът е вещество, което се образува от необратимото разграждане на креатин-монофосфата и се отделя чрез урината. Количеството му в урината е сравнително постоянно и е пропорционално на количеството мускулна тъкан в тялото.

най-горе

Какво са АТФ, АДФ и АМФ?

АТФ (аденозинтрифосфат) е високоенергийно съединение, което е универсалният енергиен източник за повечето жизнени процеси, които протичат в тялото ни. АТФ се предлага и като хранителна добавка и е съставен от една молекула аденозин и три фосфата, като връзката между втория и третия фосфат е високоенергийна. При разграждането на АТФ се образува АДФ и се отделя фосфат, а същевременно се освобождава голямо количество енергия, която организмът използва за мускулно съкращение, дишане, транспорт на вещества през клетъчните мембрани и много други. АДФ (аденозиндифосфат) и АМФ (аденозинмонофосфат) са предшественици на АТФ и се състоят от аденозин и съответно два и един фосфат.




най-горе

Какво е гликогенът?

Гликогенът е въглехидрат, който служи като енергиен запас в човешките клетки. Повечето гликоген в тялото ни се съдържа в мускулите (1% от масата им), но в най-висока концентрация той се намира в черния дроб (10% от масата им) и в по-малки количества - в бъбреците и в нервната тъкан. Тялото ни синтезира гликоген от глюкозата, която постъпва в кръвта в резултат на разграждането на въглехидратите, които приемаме чрез храната или от хранителните добавки. Хормонът инсулин спомага за синтезирането на гликоген, а хормонът глюкагон - за разграждането му. След началото на интензивна тренировка наличният в тялото гликоген се изразходва сравнително бързо - до половин час.

най-горе

Какво е глутенът?

Глутенът е растителен протеин, който се съдържа в пшеницата, ечемика и ръжта, но HE се съдържа в ориза, овеса, царевицата и соята. В някои случаи се използва като хранителна добавка - обичайно от спортисти-вегетарианци. Някои хора имат алергия към този протеин и по тази причина се налага да избягват всички зърнени храни, притогвени от растенията, които го съдържат.

най-горе

Качества и действие на Суроватъчния протеин.

Протеинова фракция на млякото с високо съдържание на разклонени аминокиселини, с голяма биологическа стойност. Суроватъчният протеин е лесен за приемане, усвоява се бързо, което го прави превъзходен . Суроватъчните концентрати може да имат около 80% белтъчно съдържание, докато йонно-обменените могат да достигат 90% +/-. Поради тази причина концентратите са по-евтини от йонно-обменените изолати.

Подходящ е за употреба сутрин - преди и веднага след тренировка, а това е твърде положителен фактор, защото помага на спортистите да поддържат в отлично състояние имунната система. Като „бърз" протеин той е най-добрият за след тренировка. Повече за СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН можете да прочетете тук




най-горе

Какво е суроватъчният концентрат?

Суроватъчният концентрат е прахообразен продукт, който се произвежда от млечна суроватка (обикновено чрез процес, наречен ултрафилтрация) и който съдържа от 25 до 80% суроватъчен протеин. Останалите съответно 75 до 20% се състоят основно от лактоза и в много ниски количества - мазнини и минерали. Предлага се като хранителна добавка. Повече за суроватъчният концентрат можете да прочетете тук

най-горе

Какво е суроватъчният изолат?

Суроватъчният изолат е прахообразен продукт, който се произвежда от млечна суроватка (обикновено чрез процесите ултрафилтрация или йонообменна хроматография) и който съдържа над 90% суроватъчен протеин. Повече за суроватъчният изолат можете да прочетете тук

най-горе

Какво е действието на Алфа Липоева Киселина?

АЛК е един много добър антиоксидант. Повишава съдържанието на гликоза и креатин в мускула, което води до по-добро напомпване. АЛК присъства и в някои продукти за топене на мазнини, тъй като намалява количеството на отделения инсолин след прием на въглехидрати.




най-горе

В кои храни се съдържа Калций?

СЪДЪРЖАНИЕ НА КАЛЦИИ В НЯКОИ ХРАНИ

Храна Порция Съдържание на калций(мг)
Мляко    
обикновено 235гр 289
обезмаслено 235гр 307
обогатени плодови сокове 235гр 150-300
кисело мляко    
обикновено нискомаслено 235гр 412
плодово нискомаслено 235гр 323
Сирене    
моцарела 30гр 235
чедар 30гр 221
извара 115гр 75
риба и др    
сардини(консерва) 85гр 365
съомга(консерва) 85гр 162
скариди(консерва) 85гр 95
Зеленчуци    
сварени броколи купичка 127
соя(сварена) купичка 124
зеле сварено купичка 345
бадеми 50гр 147


Повече за Калций можете да прочетете тук

 

най-горе